Struggle

Autor: Saša Grodecká | 5.12.2011 o 15:49 | Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1674x

Vystačiť si iba s málom, s menším životom, než ten(to), ktorý by som mala zvládnuť. Ukryť sa do najmenšej izby, vymetať sebou jej najtichšie kúty a nemusieť povedať, prečo a kedy zase otovrím okná, kedy budem zase jednou nohou vonku, hoci celou dušou ešte kdesi hlboko. To by som chcela. Povedať času, aby ostal (pri mne) stáť a spoliehať sa iba na to, že ma zoberie vážne.

I.

Výhľady? Predo mnou nečitateľná hmla, ktorú by stačilo roztrnúť, pritom aspoň naoko zachytiť obrysy dní či čohosi takého a za mnou hĺbky, ktoré sú pre každý pohľad smrteľné. Hĺbky, ktoré už len tým, že sú, tlačia ma v pätách, nútia ma ustúpiť - dozadu, lebo aj to sa dá, ale iba raz.

II.

Pravidelným dychom listujem v hodinách, keď plynú okolo mňa ako staré, ale upravené dámy, pomaly a elegantne. Lebo aj úzkosť musí byť krásna. A trpkosť dočasne večná. Hodiny bývajú rovnaké, ale ľudia hovoria, že dni sú teraz kratšie, utekajú pred všetkými, akoby si aj ony chceli odpočinúť za ktorýmsi rohom, akoby sa človek mal na tú chvíľu postarať o seba sám. Prežiť do jari, a potom už len tak byť - za vodou.

V mysli sa mi chaoticky rodia myšlienky, neviem, čie teda sú, iba premýšľam, ktorá z nich je zbytočnejšia/prázdnejšia než tá druhá, piata, siedma... túžim ich podpáliť, mať od nich pokoj a v sebe oheň ako kúsok niečoho, čo by pripomínalo život.

Vonku sú tiene, a roky už nezisťujem, prečo (ma) bolia zvnútra. Nemôžem si ich nevšimnúť, ale nemôžem sa nimi stať - život by nemal bolieť.

 

III.

Mala by som si vystačiť s málom. S tým, čo mám. S tichom štyroch stien a malým kúskom zeme, do ktorej sa môžem vždy vyplakať. S vlastnými slovami, ktoré ukladám do riadkov, do ktorých sa takto zmestím vždy, keď treba (odísť).

Mala by som si vystačiť s málom. Ba stačilo by mi menej.
Menej úzkosti.

 

(foto: ja)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Smrť nemusí vyjsť draho. Popol pred zemou si volí čoraz viac ľudí

Ľudia sa pri úprave hrobov začínajú inšpirovať minimalizmom zo Západu. Menej kahancov a vencov pomáha aj životnému prostrediu.

EKONOMIKA

Hyperloop otvára pobočku na Slovensku, zaplatí talentovaných ľudí

S novým druhom dopravy súvisia aj nové pravidlá.


Už ste čítali?