Dobre je

Autor: Saša Grodecká | 28.12.2011 o 21:14 | (upravené 14.9.2012 o 14:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  877x

Podvečer je tichý, potom sa nad strechami rozprestierajú prvé ohňostroje, pes nepokojne pobehuje hore-dole, až sa schúli na schodoch. Domom sa ozýva detský džavot, dupot drobných nôh vo vedľajšej izbe, štrnganie príborov, vrava a veľa vôní a hlasov sa mieša vo vzduchu, ktorý sa dá teraz dýchať s ľahkosťou, akú si nepamätám. Čas sa iba ťažko ráta po dňoch; zrazu spomalený ich mäkkosťou, ktorú si neviem vysvetliť, viem ju iba vnímať.

Pod stromčekom čupí už len pár darčekov, postupne miznú v rukách, strácajú sa medzi slovami o radosti a vďake. Večer popíjame víno, lúskame orechy, čokoládová poleva z koláčikov mi zostáva roztopená na prstoch, sladkosť na jazyku - všetko tak, ako chce byť. Hustý med sa rozlieva po oblátkach, pomaly a jemne, lebo sa netreba hnať, niet za čím a najmä niet pred čím. Dobre je.

Čísla v kalendári rastú, a nenesú so sebou žiadny nepokoj, žiadnu ľútosť nad ďalším rokom, lebo čo sa zažilo, to už sa nedá zažiť inak, ale stále je možné všetko pominuté krajšie pomenovať a o to ľahšie (sa) niesť ďalej. A pred spaním si spomenúť na poučenia z úzkych dní, (ktoré tiež museli prísť) a zobudiť sa zas o pád múdrejší, o bolesť silnejší.

Dobre je aj duši vo mne. A nepotrebuje preto oslavy. Nestojí o ohňostroje. Stačí jej tá mäkkosť dní a teplo mojich vlastných slov, ktoré mi prinášajú. Z tých žije, z tých rastie.

 

 

foto: ja

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?