O sľuboch

Autor: Saša Grodecká | 3.1.2013 o 17:42 | (upravené 3.1.2013 o 18:10) Karma článku: 8,46 | Prečítané:  1128x

Namiesto spánku naháňam po nociach rozutekané myšlienky, vymetám kúty zaplnenej mysle, sama nevie, prečo toho toľko v sebe nosí, prečo sa jednoducho tak trochu nezodpovdne a náhle nevyleje z koryta, nezabudne na to, na čo zabudnúť aj tak treba. Lebo nie všetko, čo so sebou nosím, teda na čo pomýšľam, je mi na osoh.

Myslím napríklad aj na to, že je možno čas zastaviť sa a prečkať tu - nech by to už bolo kdekoľvek - prečkať zvyšok zimy, počkať si na jar so všetkými tými vôňami, farbami, s jej silou a dňami, ktoré znejú, že až nútia žiť už len pri vyslovení ich mien. Prežiť sa do času, kde budem sama pred sebou v bezpečí. Takto (ľahko) to nejde.

(...)

Začal sa po dňoch vylievať ďalší rok, tá akoževýznamná príležitosť niečo pekné si sľúbiť. Lenže ja už ani sľuby nevládzem všade nosiť so sebou, nieto ešte plniť ich. Väčšinou ich hádžem cez palubu, zhnité a prázdne. Nikoho z nás to (na prvý pohľad) vtedy už nebolí; možno neskôr, možno veľmi.
Sľubujem si vždy veľa. Veľa (ako sa mi potom zdá) nezmyslov, na splnenie ktorých si neviem nájsť čas ani dostatok sebavôle, ani ničoho podobného, čo treba vôbec najprv hľadať. Sľubujem si veľa - veľa toho chcem splniť, rovnako veľa toho napokon len premrhám.

Pretože ľudia sú už takí, že si v týchto dňoch prajú a sľubujú všetko, na čo zase celý jeden rok nebudú mať čas. Nemá zmysel čokoľvek si sľúbiť, ak to tu všetko so sebou nemyslíme vážne.

Čo si teda priať - čo dať samej sebe tak naozaj a tak teraz... Aspoň vďaku, iba malú pozornosť, aspoň tú, ktorá sa pomestí do škár v čase, čo tu ostali prázdne po veľkých sľuboch z minula. Pripomínať si každý deň v roku niečo, aspoň čosi drobné, čo za to stojí, aby bolo živé a neopomenuté, nazývať to svojím vlastným menom, kým príde návyk na skutočnosť, že by som to naozaj mohla byť ja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?