Odčítané z listov

Autor: Saša Grodecká | 12.11.2011 o 21:44 | (upravené 14.9.2012 o 19:57) Karma článku: 6,69 | Prečítané:  1123x

Nedá sa žiť bezodne, lebo sa nedá „iba žiť". Zostať občas stáť, pozrieť sa ktorýmkoľvek smerom a vedieť/vidieť niečo, za čím sa dá ísť - aj to sa musí dať. Ale len pomaly. Na čo sa hnať, keď nám všetko, (čo už nám raz bolo treba), zaslúžilo plynie v pätách, treba ísť dopredu, neotáčať sa, nekráčať späť - nešliapať si po tom, čo dobré bolo.

Nedá sa žiť bezodne, nedá sa žiť akoby nebolo žiadne dno. Akoby nebol dopad naň tvrdý a na dlhý čas posledný.

(...)

Presne pol štvrtej, toľko je, keď vychádzam z parku s jedným veľkým listom v ruke, pohojdáva sa vo vetre, veľký list visiaci zo zovretej dlane, tento malý šarkan na stopke máva okoloidúcim ľuďom a okolostojacim chodníkom a múrom; lieta pomedzi drobnými kvapkami dažďa, ktorý sa rozhodol padnúť na mesto v to dlhé popoludnie.

Jeseň je zo zvyku opakujúci sa román, bestseller roztrúsený po celom meste, popísaný na farebných listoch. Dnes sú ich plné ulice. Lemujú cesty a kroky. Listy so žilami, v ktorých už nekoluje život, iba ticho a chlad čakajú v nich na svoj koniec. Padajú na zem, ktorá si z nich číta posledné (ešte) sychravé správy pred prvými mrazmi. Mohla by som napísať, že sú to správy o ešte určitejšom konci jesene, lenže sa mi už bridí písať o tých koncoch, ešte viac ako sa mi bridilo žiť ich.

(...)

Nedá sa žiť bezodne, nedá sa žiť akoby nebolo žiadne dno. Akoby nebol dopad naň tvrdý a na dlhý čas posledný. Takéto slová mi padajú do riadkov, opadávajú z mojej rozkonárenej mysle, aby mohli po nich prísť nové, novšie, rásť a prinášať svetu ďalší svet.

A tak mi minule tiež napadlo, keď bolo (už zase raz) po tom všetkom, že žijem zase len ďalší život, len som nikdy nezomrela. To by bolo príliš jednoduché - vzdať sa. A tak som sa znovu iba ak začala mať rada. A hoci si nepamätám presný deň, pamätám si ten konkrétny pocit, dodnes zo mňa opadáva a niet zeme/zimy, čo by ho zastavila.

 

(foto:ja)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?