Dobre je

Autor: Saša Grodecká | 28.12.2011 o 21:14 | (upravené 14.9.2012 o 14:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  893x

Podvečer je tichý, potom sa nad strechami rozprestierajú prvé ohňostroje, pes nepokojne pobehuje hore-dole, až sa schúli na schodoch. Domom sa ozýva detský džavot, dupot drobných nôh vo vedľajšej izbe, štrnganie príborov, vrava a veľa vôní a hlasov sa mieša vo vzduchu, ktorý sa dá teraz dýchať s ľahkosťou, akú si nepamätám. Čas sa iba ťažko ráta po dňoch; zrazu spomalený ich mäkkosťou, ktorú si neviem vysvetliť, viem ju iba vnímať.

Pod stromčekom čupí už len pár darčekov, postupne miznú v rukách, strácajú sa medzi slovami o radosti a vďake. Večer popíjame víno, lúskame orechy, čokoládová poleva z koláčikov mi zostáva roztopená na prstoch, sladkosť na jazyku - všetko tak, ako chce byť. Hustý med sa rozlieva po oblátkach, pomaly a jemne, lebo sa netreba hnať, niet za čím a najmä niet pred čím. Dobre je.

Čísla v kalendári rastú, a nenesú so sebou žiadny nepokoj, žiadnu ľútosť nad ďalším rokom, lebo čo sa zažilo, to už sa nedá zažiť inak, ale stále je možné všetko pominuté krajšie pomenovať a o to ľahšie (sa) niesť ďalej. A pred spaním si spomenúť na poučenia z úzkych dní, (ktoré tiež museli prísť) a zobudiť sa zas o pád múdrejší, o bolesť silnejší.

Dobre je aj duši vo mne. A nepotrebuje preto oslavy. Nestojí o ohňostroje. Stačí jej tá mäkkosť dní a teplo mojich vlastných slov, ktoré mi prinášajú. Z tých žije, z tých rastie.

 

 

foto: ja

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?