Goodbye summer

Autor: Saša Grodecká | 13.9.2012 o 18:21 | (upravené 14.9.2012 o 14:53) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  1210x

Mohlo byť niečo pred šiestou, bol iba podvečer, nad námestím sa stretli mraky a zdalo sa mi, že to bude nadlho, možno na celú jednu jeseň. A ráno bolo leto preč, bola voda padajúca na zem, bol vietor rútiaci sa ulicou a keď som toto všetko takto našla, celé telo som si uložila naspäť do vyhriatej postele, sny plynuli ďalej.

A neskôr som si povedala, že mi to nebude prekážať. Že sa skrátka pozriem dopredu, nech tam čaká akákoľvek zima. Ani ten chladný vzduch, čo sa mi začal motať pomedzi holé nohy cestou domov, ma neznepokojí, ani vietor, ktorý mi zdvíhal vlasy z pliec a narýchlo listoval vo farebných časopisoch v mojich rukách a keď som pred ním zabuchla dvere, voda sa začala liať, ale aj tá ma nechá bezstarostnou. Blesky osvetľovali stmievajúci sa deň nad mestom a tak ďalej, a tak ďalej; všetko z toho je mi jedno, je mi leto.

Leto je široký výhľad, ktorý vždy stojí za to, aj keď len výhľad do ďalšej jesene/zimy, ktorú bude treba prežiť, dôstojne a bez ujmy na spomienkach, ktoré sa narodili rovno pod slnkom.

Bolo leto, bolo. More šumelo, kvety a stromy kvitli, rástli, tiež šumeli, ponúkali chládok a ľudia boli zaň vďační, ovocie zrelo a niektorí ľudia tak trochu tiež, slnko sa prevaľovalo z boka na bok, pozeralo sa na to všetko zhora, vylievalo sa z vlastného koryta. A bolo to dobré, preto to takto ostane, aspoň na obrázkoch, ktoré si ukladám v mysli, akési leporelo, z ktorého nikdy nevyrastiem.

Bude jeseň, bude október v kalendári a omnoho, omnoho viac. Hlboko do skrine zavesím sukne a šaty a na krk farebný šál, budem si skrývať holú kožu pred prvým mrazom, zalievať čaj, liať doň med, zatvárať okná aj dvere, naťahovať jedny aj druhé ponožky, zo všetkého najviac chrániť si to teplo v sebe, lebo kde inde by malo ostať.

Rozprávať si o tom, čo sa so mnou deje aspoň každý deň pred spaním, hlavne to, hlavne nechladnúť vnútri. To by malo stačiť. Na pokojný spánok, na jednu zimu.

Obzretia dozadu smerom za letom budú farebné, listy mrviace sa pod nohami tiež. Do tašky si budem pribaľovať dáždnik, ľudia sa budú sťažovať na počasie, ale ráno sa tie ich ponosy stratia v hmle. Skrátka sa všade a všetko zjesení, dni sa nám budú máliť a noci sa zasa budú zdať chladnými, dlhými. A potom také budú.

Profesorka bude sypať zo seba cudzie slová a ja budem za okraje skrípt hádzať narýchlo zachytené poznámky a iné čmáranice, ktorým v tej chvíli ešte nebudem rozumieť; až potom sa z nich budem tešiť, potom sa ich takmer utopená v celom tom chaose chytím, keď ich objavím v deň pred skúškou, ale vtedy už budem unavená do detailu, poznám to, keď mi čas tlačí na mozog, vtedy sa smejem ničomu a žijem zo vzduchu, takto mi zase bude, ale stále budem vládať si pripomenúť, že keby aj nič iné, toto má zmysel, investovať do seba, do ďalších dní, učiť sa niečo, čo ešte neviem.

A potom cestou z prednášky si s babami v aute povieme, že akokoľvek náročné to ešte bude, dotiahneme to do konca, lebo len vtedy majú veci zmysel, hovorievam si. A keď už nebudem vedieť kadiaľ, keď zase nedajbože na seba zabudnem, zalejem si šálku kávy, vyžalujem sa na papier, ten znesie. Človek tiež.

Pred tou ozajstnou jeseňou sa tu ešte zastaví babie leto, ja v neho vždy verím, ale všimnem si ho najneskôr v momente, keď si cestou do práce vyzlečiem sveter a po príchode domov si o tom zapíšem dva či tri riadky.

Skrátka prídu dni, v ktoré budem na tieto (práve sa míňajúce) nostalgicky spomínať.

Ale v podstate sa okrem počtu stupňov trasúcich sa na teplomeri nič zásadne nezmení, na konci takých dní bude stačiť stále to rovnaké málo, byť vďačný, nie musieť to tu žiť, ale chcieť; alebo aspoň malý plameň sviečky na stole, kúpeľ pred spaním, z vody rastúca pena s vôňou malín, jej sladkosť vo vzduchu, para narýchlo usadená na zrkadle, vnímať teplo, chlad, teplo, chlad, striedavý prúd vody; mäkký uterák, sucho a ticho, čistota, obnova.

Život a tie jeho zajtrajšky, dokola. S letom či bez neho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?