A budú také dni, že bude treba ich žiť

Autor: Saša Grodecká | 23.2.2013 o 20:46 | (upravené 23.2.2013 o 22:26) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  904x

Keď chcem, ba keď je to také silné, že jednoducho už musím, odmlčím sa od reality, vytiahnem pero a niektorý zo zápisníkov a niečo si zapíšem, niečo si medzi riadkami porozprávam. Niečo nerozbitné, ale jemné a jednoduché, niečo zo sveta, ktorým žijem.

(...)

Práve teraz by som si však už nechcela porozprávať o tom, že si trpezlivo želám, aby sa všetok sneh pri najbližšej príležitosti načisto roztopil len preto, lebo si viem predstaviť krajší pohľad na chodníky a ulice než ten, ktorý vidím, keď sa v tieto dni ešte stále neurčito máču - raz vo vode, raz v snehu; a čo nemá fungovať poriadne, to nech netrvá. Nechcela by som si teraz vymýšľať rozprávky o marci a o jari, ktorá s ním príde.

Mohla by som to všetko pokojne premlčať, mlčať o nedotknutom ľade na zemi, ktorý zase rýchlo zmizne spolu s mojím odrazom v ňom, keď prechádzam okolo a na chvíľu si z tej človečej výšky pozriem pod nohy, lebo zakopnúť je ešte stále príliš ľahké, aj cestou do jari. Alebo mlčať o lúčoch, ktoré chcem-nechcem spadnú všade, do okien bytov aj do parku, kde zase zakvitnú tváre úsmevmi a lavičky ľuďmi.

Len rozprávať je mi už málo. Len rozprávať zdá sa mi plytké. Nie je nič, čo by za to stálo, lebo nič nestojí za reč v porovnaní s tým, koľko toho stojí za prežitie - teda chcela by som tomu všetkému veriť nie len cez vlastné riadky na papieri, ale načúvať dychom, videť to každým krokom a cítiť dňami. To sú jediné hĺbky, do ktorých si ešte dovolím padnúť a stratiť sa. To by som chcela. A budú to také hĺbky a v nich také dni, ktorých sa nemožno báť a nemožno presýtiť. Na také veci sa nemíňajú slová, na také sa čaká.

Preto.

Pretože nežiada sa mi už viesť monológy o konci ďalšej zimy, ktorá zhasne, keď sa sneh pominie a dni budú zase nahé, čisté, ale ktovie čo ešte tu po toľkej chladnosti ostane...

Ostáva tu teda už len málo, už len očakávať veľa.

(...)

Ostáva aspoň pár dní a pár možností: napríklad vychádzať so životom bez ohľadu na mesiac v kalendári, bez ohľadu na počasie v duši. Viesť so životom tento vážny vzťah ako jediný, pre ktorý určite žijem. Mať zo života vlastnú drobnú planétu, na ktorej sa niet kam (a pred čím) skryť, pretože by to nemalo byť nikdy potrebné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?