Také ľahké, také ťažké

Autor: Saša Grodecká | 1.6.2013 o 17:02 | (upravené 1.6.2013 o 17:11) Karma článku: 8,63 | Prečítané:  1078x

Nie, nie, už zase a ešte stále to nie je moja koža, do ktorej sa usilujem vliezť. Ešte stále sú tu len čiesi predstavy, do ktorých sa snažím zbytočne vmestiť, predstavy, do ktorých sa ale nikdy celá nevojdem, do ktorých sa mi nechce a nemusí sa mi chcieť; predstavy, ktoré sa nedajú žiť. Aj takto sa to dá - aj takto sa dá strácať čas.

( )

A času je tak málo a života tak veľa, aj to mi napadlo minútu pred ďalším z dažďov. Lebo dni sa teraz nestriedajú jeden s druhým akoby nič, teraz sa doslova naraz vylievajú a mňa láka vyliať sa s nimi, takto tu ostať, ležať nehybne a jednoducho, celá rozliata a nepovšimnutá, zároveň neostať nikde, ísť kamkoľvek a nemať nič lepšie na práci, len tu žiť. A vôbec, nemať nič lepšie, lebo by nič lepšie nemalo byť.

Máj skončil, máj už nezaprší, dni ochladli, večery o to viac. Lenže moje dni sú bez ohľadu na mesiac v kalendári zjazvené zimou, ktorú som roky ži(vi)la. Teraz, keď už nemám chuť utekať, chodia mi v pätách, aby potichu, postupne, ale zjavne vypĺňali čas, lebo ten môj sa už nevládze ponáhľať. Nemá kam a nemá pred čím. Nemá dôvody ani silu.

A tak som tu, trvám na jednom mieste s týmto nevládnym časom, ktorý mi pomaly, ale isto hovorí, že celý ten život je len naoko široké more dvoch možností - prežiť alebo neprežiť prudké nárazy o skaly. Také ľahké, také ťažké.

( )

Aj to, že ten istý život musí občas poslať veľkú vlnu, aby vymietla všetko, o čom si myslím, že stojí na pevných základoch a že je isté; ba musí občas namaľovať dni načierno a pod oko modrinu, slová rozbiť na minulosť a srdce na popol, a nie iba jedno a nie iba trochu, skrátka roztrúsiť, rozfúkať plány, ilúzie a iné nezmysly ostrým vetrom, ktorého úlohou je najmä rokolísať mi zem pod nohami aj nebo nad hlavou; a napokon samú mňa, lebo inak sa tu nikdy nič nenaučím; a ak sa tu nikdy nič nenaučím, ako väčšmi je ešte možné mrhať časom?

Už nič nestrácať, ani pochybnosti, lebo aj tie niekam vedú; ani seba, lebo to jediné mi vždy zostáva; ani dni, ktorým sa minula dokonalosť, už nič nežiť nezmyselne.

Tak by to mohlo byť. Tak ľahko, tak ťažko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?