Naživo

Autor: Saša Grodecká | 20.8.2013 o 0:39 | (upravené 26.8.2013 o 0:11) Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1110x

Niet vo mne kvapky krvi. Neviem si to inak vysvetliť, musí to byť sám život, čo mi uháňa žilami, čo mi rozpína pľúca, núti ma byť viac než tu a viac než teraz. Lebo žiť v minulosti, aj to mi minule zišlo na um vďaka tej krátkej správe od S., že žiť v minulosti je strata času, strata života, ktorý sa už tak ľahko nedá nájsť, tak je to. Keby tak žili všetci, koľkých z vás by som nestretla, nemohla spoznať, možno mať rada, možno ľúbiť, možno nenávidieť? Lebo život a tieto jeho podoby, ktoré nám zrkadlí do vzťahov, aby sme cez ne čo najviac zo seba stihli uvidieť, to ma fascinuje. Presne toto.

A potom príde niekto ako S. a naučí ma tiež, že ani budúcnosť si tu nikdy tak naozaj neprežijem. Nejde to. Nedá sa vedieť čo bude. Má pravdu, nie je zlé mať plán, ale ešte lepšie je neviazať sa naň. Je dobré veriť, že bude lepšie, ale umenie je prijať to, čo naozaj príde.

Jednoducho tu nejde o všetky včera ani o všetky zajtra, aspoň nie tak, ako ide o každé jedno dnes.

( )

Boja sa o mňa. Pýtajú sa ma, či toto nie len dočasné, len čistý stav mánie, krátkej a o to intenzívnejšej, či mi nepreskočilo, či by som nemala k raňajkám namiesto kávy brať lieky, či som skrátka v poriadku. Boja sa o mňa, pretože to je to prvé, čo ku mne zvykli cítiť. Takto sa to pri mne naučili, takto to majú. Strach, strach. Báli sa o mňa, keď sa mi žiť nechcelo, boja sa aj teraz, keď hltám tieto časy, pretože fungujú asi ako alkohol - z dní robia príjemný návykový stav a ja neviem, kde má dno, ale nechávam ho trvať akoby nikde žiadne nečakalo...

Boja sa o mňa a ja im rozumiem. Boja sa o mňa a ja im za to ďakujem.

Lenže toto nie je dočasný stav, toto je pravda.

Toto nie je dočasný stav, pretože prvýkrát nechcem, aby ním bol. Toto je úprimné, volajú to život a doteraz som si to chodila obzerať k iným ako do výkladu s nedostupným tovarom. Môžu mi to závidieť, ale nie vziať. Môžu to chcieť tiež, ale prežiť sa tam musí každý sám.

Na začiatku stačí o tom snívať. Potom to buď príde alebo nepríde. Dnes som v ktorejsi zo správ napísala aj, že je potrebne mat sny, lebo co ine si clovek vie sam dat... teda vie si dat aj vela inych veci, ale sny su to, co si vieme dat najlahsie. a pritom ich velkost je prakticky neohranicena. v tom je caro snov. aj ja mam sny. je dobre ich mat. nemat ich je tiez dobre, ale iba za predpokladu, ak ich clovek nema z dovodu, ze si ich uz naplnil. Aj toto si M. nájde v pošte najskôr asi ráno, keď príde do práce, alebo keď pôjde z práce, zastaví sa na kávu v jednej z tých kaviarní, sám alebo len tak so slnkom v pätách.

( )

Minule mi J. povedal (a pozná ma viac než sa mi celé tie roky zdalo), že veľa analyzujem, že som zložitá povaha a mnoho jeho iných že... ktoré sú mi úplne ukradnuté, lebo o pár dní mi napísal stastny ten, co ta dostane. Lenže čo ma po tom šťastlivcovi, šťastná by som tu mala byť v prvom rade ja. A najmä sama so sebou. A potom sa môžeme baviť o všetkom, o ľuďoch, o vzťahoch, o spôsobe, akým sa to tu dá namiešať a žiť tak, aby to nebolelo, lebo nie vždy musí ten život prudko baviť, dobre, dobre, ja to beriem, ale rozhodne by tu nemalo nič z neho bolieť.

Pretože takto by to mohlo fungovať. Život by sa nemal merať rokmi, ale veľkosťou snov, ktoré máme odvahu snívať. Snívam o veľkých veciach, lebo čo iné mi ostáva, ak si odmyslím zbytočnosti ako zúfanie, výhovorky a pohodlnosť, ktoré ešte nikdy nikoho nikam nedoviedli, teda minimálne nie tam, kam chcel. Život nemá byť tieňom, v ktorom žijeme, my ho máme vrhať.

Jedného dňa mi toto všetko skrátka zišlo na um a zdalo sa mi to ako dosť dobrý nápad. Odvtedy neviem prísť na nič lepšie, na nič, čo by ešte mohlo prežiť život sám.

Niečo na tom bude je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?