Tebe

Autor: Saša Grodecká | 23.11.2013 o 20:51 | (upravené 24.11.2013 o 1:26) Karma článku: 9,18 | Prečítané:  1138x

Mohol to byť jeden ďalší utorok čakajúci iba na to, kým sa prespí do stredy, povedala by som, keby sa mi chcelo nechať všetko tak, nechať veci ísť svojím smerom. Alebo aj nechať ich neísť, lebo aj to zvykne sa im stávať. A je len na nás, čo s tým urobíme. Alebo neurobíme. Lenže ja Ti chcem jedného dňa o takých utorkoch, štvrtkoch či nedeľách rozprávať, rozprávať Ti o dňoch bez ohľadu na ich mená. Chcem Ti porozprávať o každom dni, že mohol byť všedným, ak by som ho nevytrhla z čierno-bielej skladačky menom rok.

Raz Ti budem o tom rozprávať a teším sa na to.

Napríklad o tom dni, keď som išla do práce, zabudla som si doma okuliare a celý deň som mala pocit nahoty na tvári, pocit náhlej čitateľnosti všetkého, čo sa čo i len o jedno slovo pohlo v mojej mysli. Ale nič z toho nemohlo mi prekážať, pretože ak sa aj pohlo, tak len smerom k Tebe. A Teba nie je také ľahké prečítať mi z tváre, nenosím na čele napísané Tvoje meno - nepoznám ho, ba ja nemám ani tušenia, kde práve si a kedy prídeš. Neviem to a myslím na to, keď kráčam mestom, myslím na to pri pohľade z okna, pri upratovaní kníh aj pri nákupe v samoobsluhe. Nezmýliteľne však si na ceste, musíš byť. Som tam tiež.

Jedného dňa Ti porozprávam toho tak veľa, že budeš len ťažko veriť tomu, koľko sa toho dalo zažiť naoko obyčajnou cestou k Tebe. Budem Ti rozprávať o tomto novembri ako o čase, keď mi všetko začalo dávať zmysel; dokonca aj skutočnosť, že tu ešte nie si.

Budem Ti rozprávať o tejto jeseni, ktorá bola mojou, lebo som sa tak rozhodla.

Alebo o tom, ako som v ktorýsi deň kráčala parkom, ľudia ma míňali a ja som dokázala myslieť iba na to, ktorí z nich sa dnes zastavili, myslím tak naozaj zastavili, aby si pripomenuli, akí sú nezlomiteľne šťastní z toho, že sa mohli ráno zobudiť - lebo na toto najviac zabúdajú. A myslela som aj na to, že Ty sa budíš bezo mňa, ale rovnako šťastný, lebo vieš, že jedného dňa to napravím.

Budem Ti rozprávať o tom všetkom, aj o zime, ktorá príde a uprostred ktorej si poviem, že tá ďalšia bude vedľa mojich stôp v snehu kresliť ešte jedny, tie Tvoje. Budem Ti rozprávať o týchto časoch ako o tých, keď mi stačilo veriť v život, a preto prichádzal, na nič sa nepýtal, iba tu ostal. Jedného dňa budeš mu v tomto podobný.

Porozprávam Ti, aké boli dni na prelome jesene a zimy dvetisíctrinásť, aké boli cesty plné áut a v noci ešte plnšie ticha, ktoré sa odráža v lesku mokrého asfaltu, ale aj o tom, aká sentimentálna som chcela byť, písať Ti o tom všetkom vopred v domienke, že raz Ti to prečítam.

Chcem si len jasne pamätať všetok život, ktorý sa mi stal krátko pred Tebou. Dobré veci sa pamätajú samé - žijú ďalej v nás a my žijeme podľa nich.

Neviem o Tebe nič, to isté nič, ktoré Ty nevieš o mne. Tak predsa máme čosi spoločné. Neviem ako sa voláš, koľko šálok káv denne piješ a či máš trpezlivosť pre ženu nocou skláňajúcu sa nad riadkami dovtedy, kým ich nezaplní slovami a slovami, ale to všetko len dovtedy, kým nebudú dni dňami takými, v ktoré už nebudeš tak ďaleko a taký cudzí.

Ty mi povieš, že o tomto čase si ešte netušil, že raz prídem a ja poviem, že to nie ja som prichádzala, ale Ty. A že ja som zase netušila, či to má zmysel, no jednoducho som chcela myslieť na Teba už na jeseň s jej priehľadnými dažďami a farebnými chodníkmi; na jeseň, keď som Ťa ešte nepoznala; na jeseň, keď mi život len začal prerastať z vlastných riadkov do dní a volať ma pravým menom, stromy zo seba striasli ďalšie leto a ja som už nepotrebovala nič odložiť, lebo nič ma neťažilo.

Lebo takto mi život funguje - nič z neho neťaží, ak prv odložím nabok hromadu ľútosti a pochybností. A tak som si našla čas mať čas a dala som ho sebe a týmto riadkom, ktoré som Ti venovala. Riadky, ktoré sú plné ľahkých a živých dní zároveň, plné nás a zároveň priestoru na všetko, čo nám (bude) treba.

A keď sa raz konečne stretneme, osobne Ti ich rovnako ľahko a živo všetky prečítam, ba ešte osobnejšie budeme tie dni po týchto spolu žiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?