A raz prídu na to, že chcú žiť ako o život

Autor: Saša Grodecká | 2.2.2014 o 19:42 | (upravené 9.4.2017 o 16:15) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  1308x

Neostáva nič iné, len mať sa zo života na život lepšie. Lebo viac ako život nie je nič. A život taký istý (ako tento jeden napríklad) jednoducho nie je viackrát. Neostáva nič iné, len postarať sa o to, teda o život, teda o seba.

Nedá sa inak, len pozbierať všetky tie ikskrát zrecyklované city, odhodené ruiny, ktoré boli kedysi vzťahmi a už nevládzu na také časy ani len spomínať, nieto vzťahmi ešte byť. Je čas pozametať rozbité dni, o ktoré sme sa potkli, kým sme neprišli na to, že ich treba vziať pevne do rúk, nie nechať ich hádzať sa pod nohy ako tie povestné polená, na ktoré sa dá dobre vyhovárať, lebo veď toto mi život hodil do cesty a na toto nič iné sa nedá, len nadávať, nadávať - nadávať na ne namiesto na seba. Lebo kroky sú predsa vždy naše.

Pády tiež.

Možnosť vstať, vstať, vstať, vstať, vstať... detto. A to je veľa.

Nedá sa už inak, len poďakovať im a povedať im také naozajstné zbohom, poskladať si z toho všetkého ponaučenie, skrátka niečo, čo dáva zmysel a posúva dopredu, to je celé. Nič viac so sebou niesť netreba. Už iba ak na podrážkach prilepený smer, ktorým chceme ísť. Ďalej, ďalej, ďalej a ešte viac, pretože čím ďalej vedie, tým správnejší je. Do nás aj do iných hĺbok, aj do dní, čo budú lepšie, než aké si predstavujeme. Lebo často si doprajeme tak primálo. Primálo pekných obzorov.

Nečudo, že potom aj žiť vieme rovnako tak - len primálo.

Neostáva tu nič iné, len mať sa zo života na život lepšie. Lebo ani po tom živote, ktorý (zdá sa) teraz možno omíňa, dusí, možno nakladá priveľa a možno dáva primálo, z toho neostane tu naozaj už nič.

Len fakt, že sme tu boli a mohli s tým niečo urobiť. Len.

Lebo to my sa omíňame vlastným žitím; lebo to my sa dusíme vlastným dychom tak, ako zase len tí istí my si nakladáme a rovnakí my si dávame čokoľvek, no najčastejšie zo všetkého primálo, hovorím a myslím to tu vážne. So životom obzvlášť.

Žime ako o život. Nedá sa inak.

Lebo taký je aktuálny stav dní, taký je môj pocit z nich, z dní, ktoré sú v správnom preklade vlastne pútavým a nekonečným rozprávaním času o nás a pre nás. Rozprávanie, ktoré tu jedného dňa nebude, odmlčí sa a už nezačne.

Žime poľahky, takže úprimne a dosýta. Dopredu. Lebo tak to chceme - a chceme to žiaľ už oveľa skôr, než na to vôbec prídeme. Žime do seba a doďaleka. Nie tak, ako by druhí od nás chceli, ALE ako to sami nikdy nedokážu... pretože si to o sebe myslia, a to je ten základný problém, tá výhovorka, ten bludný kruh - má to veľa rôznych mien, len vždy to isté ALE.

Mimochodom, tí druhí ma nikdy tak naozaj netrápia, lebo vždy budú „tými druhými". Prvé miesto je doživotne moje miesto - tu som doma, tu mám základy. Čohokoľvek. Lebo len toľko, koľko viem dať sebe, toľko viem dať im. Jednoduchá a vyriešená rovnica. Kdeže, tu nie je už žiadna neznáma; život by nemal byť celkom neznámou, život rovná sa JA bezo zvyšku. Lebo neostane tu nič. No nie, nič tu neostane. Ani po mne. Iba skúška správnosti, nejaké moje slová o tom, aké to bolo - také, aké som chcela.

Možno sa im zdám o jeden život krajšia, o zopár textov staršia. Možno sa im zdá, že je nutné mi závidieť tú ľahkosť dní a možno sa im zdám sýtoživá, trochu nepríjemne pravdivá, trochu viac svoja než ich.

Možno toto všetko im skrátka do rámov vlastných dní chýba a je im zaťažko ísť si po to. A to im možno prekáža, to ich možno trápi, toto možno riešia. Lebo namiesto vlastného života v rukách pestujú akési prázdno, preto si v nich z času na čas radšej prehadzujú ten môj. A toto je všetko, čo ich baví. A toto je mi jedno, toto ma nevie tak naozaj trápiť, lebo to by nikomu a nikam nepomohlo. A najmä viem, že raz na to skrátka prídu.

Prajem si to, teda prajem im to.

Dobre sa to žije.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?