Poznať dni po radosti, nie po mene

Autor: Saša Grodecká | 29.5.2017 o 20:16 | Karma článku: 8,37 | Prečítané:  201x

Hovorím si to už dlho, ale počúvať som sa začala len nedávno. Hovorím si toho veľa, len nie všetko stojí už dávno za vypočutie tak veľmi ako toto.

To, že tak malo by to byť, že by sme nemali zabúdať svoje pr(a)vé ani iné mená, nezabudúdať ich znamená mať ich poruke ako jediné možnosti, nemeniť za iné, nie naše, za mená nepodstatné, tobôž nie vlastné, neurčené ani mne, ani mne nie. 

Mená aké si potichu cez zovreté pery a päste dávame pre deň nepodarok, ktorý tiež takým len voláme... V skutočnosti ide len o dni, keď narážame na vlastné neodhadnuté možnosti, ktorých výsledkom sú pády či presahy, skrátka keď skáčeme prirýchlo kamsi niekam, kde to práve potrebujeme, ale to popri rútení sa nestíhame vedieť. Pády majú zmysel a akonáhle tam dole pochopíme lekciu, vtedy sme zrelí na to, aby sme sa postavili a išli ďalej.

Tiež som začala kráčať ďalej len nedávno, veď vravím a neklamem, že len nedávno som sa začala počúvať.

(...)

Len nedávno mi dni začali dávať zmysel. Zmysel dňa je, že rovnaký ani jeden nepríde. Ani z tých, čo plynú s ľahkostou rozfúknutej púpavy, ani z tých, čo sa tiahnu cez nás ako mraky pred búrkou. Zmysel dňa je, že prišiel. Že my sme poň nikam nemuseli, my po ne nikam nemusíme, ak ich máme v sebe, žijú. Ak dni sú to živé v nás, nikdy iným nebudú. A to stačí.

Tak malo by to byť. Dávať všetkému neboľavé mená a nehaniť dni. Užiť si každý jeden deň taký aký je, užiť si ho bez rozdielu mena, utorok, piatok aj štvrtky, užiť si deň, deň, deň, atď., užiť si deň aspoň tak prirodzene ako dýcham. Toto raz dokážem, toto raz niekoho sama naučím. 

(...)

PS: Ešte aj tie včerajšky sa dajú žiť – a  nemenej intenzívne – stačí im odpustiť všetko, za čo sme ich očiernili: za vlastné nedokonalé pokusy žiť naplno, za tie malé omyly, po ktorých sme ešte väčšmi ľuďmi, najvernejšími verziami samých seba, ako dobre, ako je nám preto dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?